وزین دانش نماینده رسمی مرکز کار ایران (کاریران) در استان اصفهان
ویزا کار آلمان

بازار کار آلمان برای خارجی ها شگفت انگیز است. کارکنان آلمانی از بالاترین حقوق ها در دنیا برخوردارند. مزایای سخاوتمندانه و امنیت شغلی بالا از امتیازات این کشور است. در برخی صنایع ساعات کاری تا 35 ساعت در هفته کاهش یافته است و داشتن حدود سی روز تعطیلات در سال غیر معمول نیست. بعلاوه آلمان نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا، بیشترین تعطیلات عمومی و سالانه را دارد که حدود 40 روز است.

این کشور در طول رکود اقتصاد جهانی، عملکرد بهتری نسبت به بیشتر همتایان غربی و اروپایی خود داشت. در ژولای 2013 نرخ بیکاری در آلمان 8/6 درصد بود، یعنی تقریبا نصف اروپا که میانگین 1/12 درصد را داشت. سطح اشتغال در غرب آلمان نسبت به شرق (به جز برلین و جنوب جمهوری دموکراتیک سابق آلمان) بالاتر است و به طور کلی بیکاری در مناطق روستایی بیش از شهرهای گسترده است. در صنایع سنتی و سنگین آلمان مانند معدن، ساخت و ساز و کشتی سازی تقاضای کارمند وجود ندارد و حتی دچار بیکاری هستند اما نیاز به نیروی کار در مشاغلی مثل صنایع خدماتی بیشتر است.

دانستن زبان انگلیسی درحد عالی هم مزیت بزرگی در بازار کار آلمان نیست (مگر در بخش آموزشی) زیرا اکثر آلمانی ها انگلیسی را در مدرسه تحصیل می کنند، بنابراین کاندیدهای فراوانی برای مشاغلی که نیاز به این مهارت دارند، وجود دارد. اما دانستن زبان های غیر انگلیسی برای افراد خارجی می تواند مزیت بزرگی باشد، زیرا آلمان یکی از بزرگترین صادرکنندگان در جهان است. تقاضا برای مهارت های زبان های عجیب، به ویژه برخی از زبان های آسیایی، وجود دارد.

مانند هر کشور دیگر، صحبت کردن به زبان اصلی منطقه برای خارجی ها مهم و ضروری است. البته بدیهی است که زندگی و کار در محیط های چند ملیتی، در مقایسه با یک شرکت بومی و خانوادگی، برای خارجی ها مناسب خواهد بود (در هنگام جستجوی کار، این را در ذهن داشته باشید). برای افراد حرفه ای با تخصص های خاص و بالا، کار در شرکت های بسیار بزرگ خارجی در آلمان، که پروژه های بین المللی یا آلمانی را انجام می دهند، هدفیذ بسیار امیدوار کننده است.

طیف وسیعی از مشاغل در آلمان، جزو دسته ای هستند که نیاز به مدارک رسمی دارند. اگر متقاضی کار، مدارک دانشگاهی و تخصصی معتبر دارد فقط لازم است که این مدارک توسط مراجع صلاحیت دار تایید شوند. بعلاوه کشور آلمان یک سیستم کارآموزی برای کارگران جوان تر و بدون مدارک حرفه ای دارد که دو تا سه سال زمان برده و فرد را بطور تضمینی برای ورود به بازار کار آماده می کند.

ویزای کار زمانی برای فرد صادر میشود که قرارداد شغلی مشخص و قطعی داشته باشد و به همراه مدارک کامل تقاضای وقت سفارت و ویزا کند. بدست آودن ویزای کار مشروط به این است که متقاضی ثابت کند کاری مرتبط با مدارک تحصیلی و تخصصی خود در آلمان پیدا کرده است و مهم تر اینکه حداقل دستمزد ناخالص سالیانه 52000 یورو دریافت میکند.
متخصصان در رشته های ریاضی، فناوری اطلاعات، علوم انسانی، مهندسی و همچنین پزشکان در صورتی می توانند کارت آبی اتحادیه اروپا را برای اشتغال به کار دریافت کنند که حقوقی مشابه کارکنان آلمانی در همین رشته ها داشته باشند و البته این درآمد نباید کمتر از سالی 40560 یورو باشد.

مجوز کار و مجوز اقامت برای افراد خارجی غیر اتحادیه اروپا در ارتباط با هم صادر می شود. یعنی بسته به اینکه متقاضی کار، خواهان استخدام در یک شرکت آلمانی است یا قصد دارد بعنوان یک خویش فرما کار کند، انواع مجوز اقامت وجود دارد. اینکه درنهایت چه مجوزی برای اقامت و کار فرد متقاضی درنظر گرفته می شود، به این مربوط است که کارجو دارای هیچ مدرک و تخصصی نیست، دارای مهارت و تخصص بالا و تایید شده است یا درجه علمی و تخصصی بسیار بالایی دارد.

اشتغال برای افرادی که واجد شرایط تحصیلی و تخصصی نیستند:
به طور کلی امکان پذیر نیست و کارفرمایان آلمانی مجاز نیستند این افراد را به کار بگیرند. این اجازه  فقط در شرایط استثنایی مربوط به موافقتنامه های بین المللی یا مقررات مجاز موقتی صادر می شود.

اشتغال برای افراد خارجی واجد شرایط تحصیلی و تخصصی:
به این متقاضیان کار، طبق قانون، شغل های خاص مرتبط با مهارت هایشان  ارایه می شود و در همین راستا و طبق شروط قانونی مجوز اقامت نیز صادر خواهد شد (این مجوز و مدت آن بستگی به نوع شغل و قوانین جاری در آن خصوص دارد).